Deklaracja Dostępności
Wstęp Deklaracji
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępnosci ma zastosowanie do strony internetowej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Turku
Data publikacji strony internetowej: 2016-01-04.
Data ostatniej atualizacji: 2024-03-01.
Status pod względem zgodności z ustawą
PGKiM Sp. z o.o. przeprowadziło ocenę zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej w odniesieniu do wymagań określonych w załączniku do ustawy.
Strona internetowa jest przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie ze standardami W3C i WCAG 2.0. Portal został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami kontrastu opisanymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła. Na bierząco pracujemy nad dostosowaniem strony internetowej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej:
- grafiki, zdjęcia, arkusze klakulacyjne i część plików pdf nie posiadają audiodeskrypcji, gdyż w większości zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- na stronie znajdują się treści w postaci grafiki,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- treści będące w posiadaniu PGKiM sp. z o.o., których dostosowanie do wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do których przedsiębiorstwo nie jest uprawnione są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- treści niewykorzystywanane do realizacji bieżących zadań podmiotu publicznego oraz nieuaktualniane lub niepoddawane po dniu 23 września 2019r. przebudowom i zmianom polegającym na zmianie wyglądu lub struktury prezentowancyh inforamcji albo na zmianie sposobu publikowania informacji wyłacznone są z obowiązku zapewnienia dostępności,
- bieżąca i nowa dokumentacja przetargowa nie posiadają audiodeskrypcji– poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono: 2020-09-22
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Skorzystano z narzędzia do oceny strony: Test - European Internet Inclusion Initiative (http://checkers.eiii.eu/). Z oceny wynika, że strona internetowa www.bip.pgkim-turek.pl spełnia wymagania w 99%. Link do wyników przeprowadzonej oceny zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej: https://checkers.eiii.eu/en/pagecheck2.0/?uuid=27b666b4-0d3f-43ab-8a4d-824b63d497aa.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Tomasz Stankiewicz, t_stankiewicz@pgkim-turek.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 63 280 03 71. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą informację chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl/
Dostępność architektoniczna
Wydziały Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej umiejsciowone są w kilku lokalizacjach:
-
Siedziba Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. znajduje się przy ul. Polnej 4 w Turku. W budynku głównym mieszczą się następujące komórki organizacyjne:
- Zarząd Spółki
- Dział Organizacyjno – Prawny i Sekretariat
- Wydział Wodociągów i Kanalizacji
- Wydział Energetyki Cieplnej
- Wydział Zarządzania Nieruchomościami i Zieleniakiem
- Dział Kadr i Szkoleń
- Dział Administracji
- Dział Obsługi Informatycznej Spółki
- Dział Księgowości
- Dział Płac i Ubezpieczeń Osobowych
- Dział Rozwoju, Analiz, Inwestycji i Zamówień Publicznych
- Służba Bezpieczeństwa i Higieny Pracy
- Kontrola Wewnętrzna Spółki
Opis dostępności architektonicznej budynku:
- Opis dostępności wejścia do budynku: dostępne są dwa wejścia: jedno główne, – niedostępne dla osób niepełnosprawnych oraz boczne – od strony sali konferencyjnej – umiejscowione na poziomie terenu – dostępne dla osób niepełnosprawnych. Żadne z drzwi wejściowych nie otwierają się automatycznie. Przed wejściem głównym zostało wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Budynek ma dwie kondygnacje. Biura Spółki znajdują się na wyższym parterze i I piętrze, które są niedostępne dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma windy. Przemieszczanie się do biur Przedsiębiorstwa możliwe jest wyłącznie po schodach. Osoby mające trudności w poruszaniu się są obsługiwane na niskim parterze budynku, na wyznaczonym stanowisku obsługi klienta, gdzie po umówieniu telefonicznym można spotkać się z pracownikiem właściwym merytorycznie.
- Po załatwieniu sprawy, pracownik Spółki służy pomocą osobie niepełnosprawnej w opuszczeniu budynku.
- Powyższe zasady mają zastosowanie do obsługi Klientów niepełnosprawnych, Klientów z ograniczeniem zdolności ruchowej, a w uzasadnionych przypadkach również innych Klientów, którzy zgłaszają taką potrzebę.
- Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na niskim parterze. Na niskim parterze znajduje się również toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind:
- Brak opcji wjazdu wózkiem na wyższe kondygnacje.
- Istnieje możliwość umówienia spotkania z pracownikiem Spółki, który znajduje się na niedostępnych kondygnacjach.
- Winda: brak.
Opis dostosowań(np. pochylnie, platformy, informacje głosowe, pętle indukcyjne).
- Platforma: brak.
- Pochylnia: brak
- Pętla indukcyjna: brak.
- Toaleta dostosowana: tak
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, planów tyflograficznych oraz schematów dotykowych.
- Budynek Wydziału Transportu i Oczyszczania Miasta (budynek B) mieszczący się przy ul. Polnej 4 w sąsiedztwie głównego biurowca Spółki.
Opis dostępności architektonicznej budynku:
- Opis dostępności wejścia do budynku: wejście główne do budynku znajduje się na poziomie chodnika, drzwi z progiem nie przekraczającym 2 cm wysokości. Drzwi wejściowe nie otwierają się automatycznie. Drzwi wejściowe otwierają się na zewnątrz. Przy wejściu nie jest zamontowany przycisk przywołania. W przypadku kiedy osoba niepełnosprawna ma kłopot z wejściem do budynku Pracownik Wydziały jest do dyspozycji osoby niepełnosprawnej i służy pomocą w wejściu do budynku oraz w załatwieniu potrzeby Klienta.
- Budynek parterowy. Biura Wydziału znajdują się na parterze, korytarze wewnątrz budynku zapewniają swobodne poruszanie się dla osób korzystających z wózków inwalidzkich. Przy budynku znajduje się parking bez wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych.
- Pracownicy biura Wydziały Transportu i Oczyszczania Miasta po zdefiniowaniu potrzeb Klienta, realizują je. Po załatwieniu sprawy, pracownik Wydziału służy pomocą osobie niepełnosprawnej w opuszczeniu budynku.
- Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze. W budynku nie ma toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Opis dostępności korytarzy, schodów:
- Wszystkie pomieszczenia biurowe dostępne są na parterowej kondygnacji bez potrzeby pokonywania schodów.
Opis dostosowań (np. informacje głosowe, pętle indukcyjne).
- Pętle indukcyjne: brak.
- Poręcze ścienne: brak.
- Toaleta dostosowana: brak.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, planów tyflograficznych oraz schematów dotykowych.
-
Budynek biurowo – warsztatowy przy ul. Dąbrowskiego 12a
W budynku znajdują się biura Wydziału Zarządzania Nieruchomościami i Zieleniakiem wraz z pomieszczeniami służb technicznych Wydziału oraz kasa Przedsiębiorstwa.
Opis dostępności architektonicznej budynku:
- Opis dostępności wejścia do budynku: Wejście zapewniające swobodny dostęp do budynku przez osoby niepełnosprawne, bez ograniczeń architektonicznych. Budynek nie posiada własnego parkingu, możliwość korzystania z okolicznych osiedlowych miejsc parkingowych.
- Budynek ma dwie kondygnacje. Biura Spółki i sala konferencyjna znajdują się na I piętrze, kasa Spółki zlokalizowana jest na parterze. Do wszystkich pomieszczeń zapewniony jest swobodny dostęp osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się platforma dla niepełnosprawnych (chęć korzystania z niej należy zgłosić w kasie).
- Dla osób na wózkach dostępne są korytarze i pomieszczenia na każdym z pięter. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się I piętrze.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind:
- Możliwość wjazdu wózkiem na wyższe kondygnacje.
- Korytarze dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Przy schodach znajduje się platforma dla osób niepełnosporawnych.
Opis dostosowań (np. pochylnie, platformy, informacje głosowe, pętle indukcyjne).
- Platforma: tak
- Pochylnia: tak
- Pętla indukcyjna: brak.
- Toaleta dostosowana: tak
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, planów tyflograficznych oraz schematów dotykowych.
-
Budynek Laboratorium mieszczący się przy ul. Graniczna 8 w Turku
Opis dostępności architektonicznej budynku:
- Opis dostępności wejścia do budynku: brak dostępności do budynku Laboratorium dla osób z niepełnosprawnościami.
- Do budynku (punk przyjęcia próbki) można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Opis dostosowań (np. pochylnie, platformy, informacje głosowe, pętle indukcyjne).
- Platforma: brak.
- Pochylnia: brak.
- Pętla indukcyjna: brak.
- Toaleta dostosowana: brak.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, planów tyflograficznych oraz schematów dotykowych.